Neirodiverģencei pielāgotas darba vietas nozīme

Neirodiverģencei pielāgota darba vieta ir izdevīga ikvienam un padara darba devēju pievilcīgāku

"Uzņēmumi, kas pieņem darbā cilvēkus ar neirodaudzveidību, gūst vairākas priekšrocības," stāsta Dženija Kindgrēna, Zviedrijas Nacionālās uzmanības asociācijas apmācību vadītāja. "Turklāt arvien vairāk darba devēju sāk to apzināties."
 
"Interese par to, kā veidot iekļaujošāku darba vidi, ir pieaugusi, un tas ir ļoti pozitīvi," uzsver Annika Petersone, AJ Produkter biroja projektu pārdošanas vadītāja.
"NAT jeb neirālās attīstības traucējumi ir kopīgs apzīmējums diagnozēm, kas ietekmē smadzeņu informācijas apstrādes veidu, piemēram, UDHS, autismas, Tureta sindromam un valodas traucējumiem. Saskaņā ar Nacionālās uzmanības asociācijas (Riksförbundet Attention) datiem, aptuveni 10% Zviedrijas iedzīvotāju ir diagnosticēti ar NAT," skaidro Dženija Kindgrēna, uzvedības zinātniece un Nacionālās uzmanības asociācijas apmācību vadītāja.
 
"Ir svarīgi uzsvērt, ka NAT nav saistīti ar inteliģenci. Cilvēks vienkārši uztver pasauli citādāk — un tas nebūt nenozīmē sliktāk."
 
 
 

“Redzēt detaļas, ko citi palaiž garām”

Tajā pašā laikā NAT var būt arī priekšrocības. Kindgrēna norāda, ka cilvēkiem ar NAT bieži ir unikāli problēmu risināšanas veidi — viņi spēj pamanīt detaļas un risinājumus, ko citi varētu nepamanīt. Turklāt daudziem ir izteiktas īpašas intereses un spēja hiperfokusēties, kas ļauj ilgstoši un intensīvi strādāt pie konkrētiem uzdevumiem. Darba vide, kurā apvienojas darbinieki ar dažādām stiprajām pusēm, perspektīvām un interesēm, pati par sevi ir vērtība un priekšrocība.

"Darba grupas, kurās ir cilvēki ar dažādām īpašībām un pieredzi, bieži strādā veiksmīgāk nekā vienādi domājošu cilvēku kolektīvi. Cilvēki ar NAT spēj ienest jaunas perspektīvas un lauzt ierastos domāšanas modeļus. Viņi var papildināt un līdzsvarot komandu, radot dinamiskāku un radošāku darba vidi," saka Dženija Kindgrēna.
2024. gadā Nacionālā Uzmanības Asociācija uzsāka ciešu sadarbību ar uzņēmumu AJ Produkter Zviedrijā. Mūsu globālais mērķis ir veidot darba vidi, kurā ikviens var attīstīties un sasniegt savu pilno potenciālu.
Mūsu produktu klāstā ir vairāki risinājumi, kas palīdz pielāgot darba vietu nierodaudzveidībai. Lai vēl labāk izprastu šo jomu un nodrošinātu piemērotākus interjera dizaina risinājumus, esam nolēmuši paplašināt savas zināšanas par neirālās attīstības traucējumiem.
"Pieaug interese par to, kā padarīt darba vietas iekļaujošākas, un tas ir ļoti pozitīvi,” saka Annika Pētersone, AJ Produkter biroja projektu pārdošanas vadītāja.
 

Tāpēc darba vietai ir jābūt pielāgotai NAT

Pēdējos gados sabiedrībā ir ievērojami pieaugusi izpratne par neiropsiholoģiskajiem faktoriem (NPF), un Dženija Kindgrēna novēro, ka daudzi uzņēmumi izrāda lielu vēlmi paplašināt savas zināšanas šajā jomā.
"Es uzskatu, ka mēs piedzīvojam paradigmas maiņu," saka Dženija Kindgrēna. "To veicina fakts, ka daudzi jaunie pieaugušie, uzsākot savu karjeru, ir atklāti par savām diagnozēm. Agrāk tas tā nebija."
 
Šī tendence nozīmē arī augstākas prasības pret darba devējiem. Jaunie darbinieki, kuri ienāk darba tirgū, ir pieraduši pie pielāgojumiem izglītības procesā un tādēļ sagaida līdzīgu atbalstu arī savā darbavietā.
Tajā pašā laikā vēl ir daudz darāmā. Dženija Kindgrēna to salīdzina ar to, kā pēdējo desmitgažu laikā darba devēji ir pielāgojuši darba vietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Lifti, rampas un pieejamas tualetes ir kļuvušas par pašsaprotamām lietām. Tomēr attiecībā uz NAT adaptācijām līdzīga attīstība nav notikusi.
 
"Dažas invaliditātes ir neredzamas, un daudzi cilvēki neapzinās, ka pastāv tikpat spēcīgs juridisks atbalsts šo korekciju veikšanai," skaidro Dženija. "Es domāju, ka darba devējiem, ne tikai viņu pašu dēļ, ir jābūt nedaudz uzmanīgākiem pret darbinieku vajadzībām. Ja vēlies būt pievilcīgs darba devējs, tev ir jāiegulda iekļaujošā darba vidē. Tas parāda, ka tev rūp darbinieku labsajūta."

Kā lai veic šo darbu?

"Daudziem cilvēkiem ar NAT ir grūtības ar sensoro stimulu nodalīšanu, un viņi ir jutīgi pret maņu iespaidiem. Tāpēc ir svarīgi izveidot darba vietu ar labu skaņas izolāciju," saka Dženija Kindgrēna. "To var panākt, izmantojot skaņas izolācijas materiālus, akustiskos sienu paneļus, aizkarus un mīkstās mēbeles. Tāpat būtu jānodrošina, ka virsmas uz galdiem un citām darba mēbelēm ir klātas ar skaņu absorbējošiem materiāliem, lai novērstu grabēšanu. Troksni slāpējošas austiņas arī var būt lielisks palīgs."

Skaidra un strukturēta darba vide, kurā visam ir sava vieta, var arī atvieglot darbu. Viens no padomiem ir izmantot tekstu un attēlus, lai marķētu skapjus un citas uzglabāšanas vietas, tādējādi atvieglojot lietu atrašanu un kārtošanu.

Ir svarīgi ņemt vērā arī apgaismojumu. Dažiem cilvēkiem ar NAT ir grūtības, piemēram, ar spēcīgiem prožektoriem vai dienasgaismas spuldzēm. Spilgtas gaismas samazināšanai risinājums var būt dimmējamas lampas.  
Var būt lietderīgi darba vietā izveidot dažādas zonas, piemēram, klusas telpas privātumam un radošās zonas sadarbības veicināšanai. Turklāt ieteicams nodrošināt arī atpūtas zonas ar skaņu absorbējošām mēbelēm, piemēram, dīvāniem ar augstām atzveltnēm un sienu paneļiem, kur darbinieki var relaksēties un atgūt spēkus, saka Dženija Kindgrēna.

Adaptācija NAT nes labumu visiem darbiniekiem

Dopamīnam ir būtiska loma koncentrācijā un uzmanības noturēšanā, un viens no efektīvākajiem veidiem, kā palielināt tā līmeni, ir kustība un fiziskā aktivitāte.

Izveido vidi, kas veicina kustību: izmanto dažādu veidu aktīvās sēdēšanas aprīkojumu, piemēram, līdzsvara krēslus, bumbas, sedlu krēslus vai galda velosipēdu. Tāpat noderīgs var būt soļošanas celiņš, kas ļauj staigāt un vienlaikus strādāt.

Iekļauj nelielas motorikas aktivitātes ar maņu palīglīdzekļiem, piemēram, stresa bumbiņām un fidget spinner, kas var palīdzēt saglabāt koncentrēšanos un mazināt trauksmi.

Padoms! Mūsu sensorie palīglīdzekļi ir piemēroti gan bērniem, gan pieaugušajiem!
Soļošanas celiņš WALKER
577.-€
Galda velosipēdsTREADLE
369.-€
Dženija Kindgrēna uzskata, ka darba vides pielāgošana cilvēkiem ar NAT ir nozīmīga lielākas bildes daļa, jo tās ietekme viļņveidīgi izplatās visā organizācijā.
 
"Mēs nedrīkstam aizmirst, ka šie uzlabojumi nāk par labu ne tikai cilvēkiem ar NAT, bet arī visai komandai," viņa norāda. "Darba vidē vienmēr būs kāds, kurš izjūt stresu, un stress var izraisīt simptomus, kas līdzinās NAT. Mierīga un droša darba vide ir vērtīga ikvienam – gan neirotipiskiem cilvēkiem, gan cilvēkiem ar neirodiverģenci."

Nacionālās uzmanības asociācijas un AJ Produkter grupas sadarbība

Nacionālā Uzmanības Asociācija ir bezpeļņas organizācija, kas atbalsta cilvēkus ar neiropsihiskiem traucējumiem, piemēram, UDHS, autismu un Tureta sindromu. Tās mērķis ir uzlabot cilvēku ar NAT un viņu tuvinieku dzīves kvalitāti, izglītojot sabiedrību, ietekmējot lēmumu pieņēmējus un piedāvājot praktisku atbalstu.
 
AJ Produkter un Zviedrijas Uzmanības Asociācija sadarbojas, lai kopīgi veicinātu izpratni par neiropsihiskiem traucējumiem un radītu labvēlīgāku vidi cilvēkiem ar NAT.

Kā padarīt darba vidi draudzīgāku cilvēkiem ar NAT

  • Skaņas izolācija: samazini troksni, uzstādot skaņas absorbētājus un izmantojot akustiskās mēbeles, piemēram, mīkstās mēbeles, paklājus un aizkarus.
  • Pielāgojams apgaismojums: izmanto dimmējamas spuldzes un individuāli pielāgojamus gaismekļus, lai mazinātu redzes traucējumus un uzlabotu komfortu.
  • Privātas darba vietas: izveido klusas fokusa telpas, kur darbinieki var strādāt netraucēti un koncentrēti.
  • Starpsienas vizuālo traucējumu samazināšanai: izmanto galda un grīdas starpsienas, lai mazinātu vizuālos traucējumus un palīdzētu koncentrēties, īpaši atvērtā biroja vidē.
  • Elastīgas darba zonas: ļauj darbiniekiem izvēlēties, kur strādāt, atbilstoši viņu vajadzībām un konkrētajiem darba uzdevumiem.
  • Regulāri pārtraukumi: veicini īsus un regulārus pārtraukumus, lai izvairītos no pārmērīgas stimulācijas un saglabātu fokusu.
  • Sensorie palīglīdzekļi: piedāvā stresa bumbas, fidget spinners un citus palīglīdzekļus, kas var palīdzēt saglabāt koncentrēšanos un mazināt trauksmi.
  • Strukturēta darba vide: nodrošini skaidru kārtību un komunikāciju rakstiskā formā, lai atvieglotu plānošanu un samazinātu stresu no pēkšņām izmaiņām.
  • Aktīvā sēdēšana: piedāvā aktīvas sēdēšanas aprīkojumu, piemēram, līdzsvara bumbas, sedlu krēslus un galda velosipēdus, kas veicina kustību un palīdz mazināt trauksmi.
  • Apmācības un izpratne: nodrošini izglītojošas apmācības visiem darbiniekiem par NAT, iekļaujošu vidi un darba vietas pielāgošanas nozīmi.

    Ieviešot šos pielāgojumus, darba vide kļūst ne tikai draudzīgāka cilvēkiem ar NAT, bet arī ērtāka un atbalstošāka visiem darbiniekiem.

FAQ

NAT ietver tādas diagnozes kā UDHS, UDS, autisma spektra traucējumus (AST), Tureta sindromu, obsesīvi-kompulsīvos traucējumus (OKT), kā arī runas un valodas traucējumus, piemēram, disleksiju un diskalkuliju. Cilvēkiem ar NAT bieži vien ir vairākas no šīm diagnozēm vienlaikus, un šo parādību sauc par kovariāciju.

Pēc globālo pētījumu datiem neirodiverģence ir sastopama aptuveni 15-20% populācijas.

Cilvēkiem ar NAT var būt grūtības ar impulsu kontroli, laika uztveri, koncentrēšanos, mijiedarbību ar citiem cilvēkiem, motoriku un atmiņu. Tomēr viņi nereti izceļas ar radošumu, spēju hiperfokusēties, precizitāti detaļās, augstām analītiskajām prasmēm, kā arī izcilām saskarsmes un problēmu risināšanas spējām.

Pašstimulējošaa uzvedība, ir atkārtota kustība vai darbība, kas īpaši bieži sastopama cilvēkiem ar NAT, it īpaši autiskā spektra traucējumiem. Piemēram, tā var izpausties kā priekšmetu griešana, skaņu atkārtošana vai pirkstu piesišana. Šāda uzvedība bieži tiek izmantota, lai regulētu maņas, uzlabotu koncentrēšanos vai kā nomierināšanas līdzeklis stresa situācijās.

Personai ar intelektuālās attīstības traucējumiem ir būtiski ierobežotas kognitīvās funkcijas, un IQ parasti ir ievērojami zemāks par vidējo. Savukārt NAT gadījumā izmaiņas kognitīvajās funkcijās ne vienmēr noved pie IQ samazināšanās.

Iekļaujošs darbs nozīmē, ka darba uzdevumi un vide tiek pielāgota cilvēku ar invaliditāti individuālajām vajadzībām – neatkarīgi no tā, vai tās ir fiziskas, kognitīvas vai neiropsihiatriskas. Mērķis ir nodrošināt, ka ikviens var strādāt efektīvi un ērti, veidojot patiesi iekļaujošu darba vidi.

Saņem palīdzību no mūsu interjera iekārtojuma ekspertiem

Mēs esam šeit, lai palīdzētu tev izveidot interjera dizaina risinājumu, kas ir pielāgots tavam uzņēmumam. Sazinies ar mums, ja tev ir jautājumi par auduma izvēli, vēlies smelties iedvesmu vai uzzināt, kuri produkti vislabāk atbilst tavām telpām.
Organizācijas veids
Apraksti savu pieprasījumuPielikums

Noklikšķinot "Sūtīt", es apstiprinu, ka esmu izlasījis privātuma politiku.

Saņem ziņas un iedvesmu pa taisno savā pastkastē

Pieraksties mūsu jaunumu vēstulei un saņem īpašus piedāvājumus un padomus, kā uzlabot darba vidi sev un saviem darbiniekiem. Tas ir pilnīgi bez maksas, un tu vari atrakstīties jebkurā laikā.
Lūdzu uzgaidi...

*Pierakstoties jaunumiem, tu piekrīti mūsu privātuma politikai.