Teambuilding - 5 soļi ceļā uz sapņu komandu

Teambuilding - 5 soļi ceļā uz sapņu komandu

Ikdienas profesionālajās gaitās noteikti esi saskāries ar Rietumos populāro sloganu “Teamwork makes the dream work”.  Kaut arī frāzei līdz šim nav piemeklēts tikpat trāpīgs atvasinājums latviešu valodā, ir skaidrs, ka “teambuilding” koncepts rezonē arī ar pašmāju uzņēmējiem un komandu vadītājiem.
Izkopta komandas kultūra veicina piederības, drošības un līdzdarbības sajūtu - kvalitātes, kas padara darba vidi patīkamāku darbiniekiem un var tiešā veidā ietekmēt darba rezultātus. Kas padara vienas komandas efektīvākas par citām? Šajā rakstā apskatīsim piecus pārbaudītus “teambuilding” risinājumus - komandas saliedēšanas aktivitātes, kas palīdzēs taviem darbiniekiem efektīvāk sasniegt nospraustos mērķus.

1. Izvirziet kopīgus mērķus un vienojieties par noteikumiem

Skaidrs, pievilcīgs un visām pusēm saistošs mērķis kalpos par motivējošu atskaites punktu visai komandai. Sāciet ar šāda mērķa definēšanu, sanākot kopā visiem komandas dalībniekiem. Dodot teikšanu visiem klātesošajiem, tu jau pašā sākuma parūpējies par cieņpilnu, uz kopīgas vīzijas īstenošanu vērstu komunikāciju. 

Vienojieties arī par noteikumiem. Šeit uzreiz jāpiemin, ka runa nav par noteikumiem vārda klasiskajā izpratnē. Tā vietā ieviesiet unikālas regulas, kas veicinātu darbinieku motivāciju, piemēram - “Darbam ir jādara mūs priecīgus” vai “Mums ir jādalās atsauksmēs un atzinībā”, kā arī “Mums vienmēr jāmeklē veidi, kā uzlabot iekšējo sadarbību”.

2. Iedvesmojieties un palīdziet cits citam
Katrs komandas dalībnieks ir unikāls – izmanto šo dažādību savā labā! Komandas dalībniekiem ir jāmācās produktīvi izmantot kolēģu zināšanas un unikālās personības. Veiksmīgu komandu kodolu bieži vien veido indivīdi, kuru atšķirīgās personības un spējas komplimentē viena otru. Ideālā variantā tavā komandā vajadzētu būt:
  • “Implementētajam” – personai, kura sastāda plānus un virza procesus
  • “Stratēģim”, kurš apkopo informāciju un veido analīzē balstītu stratēģiju
  • “Ietekmētajam” – komandas radošajam gariņam, kurš domā ārpus ierastajiem rāmjiem un atrod nestandarta risinājumus
  • “Mediatoram” - personai, kura uztur pozitīvu gaisotni un nodrošina komandas virzību pretī mērķim
vīrietis un sieviete birojā pie sapulču galda
Krēsls JOY
296.-€
Glada medarbetare samlas till ett stormöte i en lokal möblerad med stapelbara stolar
Konferensstol NELSON, 4-pack
159.-€
3. Atpūtieties kopā
Saliedēta komanda ir motivēta komanda! Ārpus darba aktivitātes, kurās piedalās visi komandas biedri, dos jums iespēju labāk iepazīt citam citu. Izkopiet komandas garu kopīgās aktivitātēs, vai tas būtu komandu sports, sadarbību veicinoši vingrinājumi, vai citas aizraujošas “teambuilding” aktivitātes.  

4. Domājiet par sapulču kvalitāti
Ir svarīgi nepieļaut, ka komandas kopā sanākšana kalpo tikai sausai informācijas apmaiņai. Tā vietā jums ir jāredz sapulces kā iespēja radošam kopdarbam un ideju apmaiņai. Labs risinājums ir sapulču sadalīšana vairākos tipos. Komandas starpā varat vienoties par ilgākām sapulcēm, kas veltītas darbinieku izglītošanai, kā arī īsa formāta lēmumu pieņemšanas sapulcēm, un ikdienas sapulcēm, kuru ietvaros varat vienoties par aktuālajām prioritātēm.

Apsveriet arī aktīvās sapulces ārtelpās. Darbinieku tikšanās un aktualitāšu pārrunāšana, aktīvi rosoties zem klajas debess, ir neparasts, taču pārsteidzoši efektīvs risinājums. Atceries, ka tīrai informācijas apmaiņai pilnīgi pietiek ar iknedēļās informatīvā e-pasta izsūtīšanu.  

5. Regulāra pašrefleksija
Rezultātiem, kā pozitīviem tā negatīviem, ir jātiek regulāri adresētiem. Tikai apzinoties stiprās puses un problēmpuntkus, ir iespējams nodrošināt, ka komanda kopā strādā efektīvi, spējot skaidri saskatīt uzlabojumu iespējas. Esiet proaktīvi, uzdodiet cits citam jautājumus - “Kas nostrādāja labi, un kas – ne tik veiksmīgi?”. Vissvarīgākais jautājums visiem komandas dalībniekiem –“Ko mēs esam iemācījušies no šīs pieredzes un kā varam turpmāk darboties efektīvāk?”. 


Kā iekārtot ēdamistabu darba vietā? Uzzini šeit!

BUJ

Teambuilding har syftet att skapa arbetaTīmbildings (no angļu “Teambuilding”) ir pasākumu un prakšu kopums, kura mērķis - veidot cieši saliedētas darba grupas, un veicināt to ceļu pretī panākumiem. Viena no galvenajām tīmbildinga funkcijām ir veicināt pozitīvu dinamiku komandas ietvaros. sgrupper med en stark sammanhållning där man jobbar mot gemensamma mål. Men också för att skapa en bra gruppdynamik och lära känna varandra.
Tīmbildings nav skaidri definēta, viena veida aktivitāte, un praksē tas var izpausties visdažādākajos veidos. Tas var būt gan galda spēļu vakars, ar mērķi labāk iepazīt komandas biedrus, vai arī kā plašāka mēroga pasākumi, piemēram komandas dalība diskusiju forumos, kursos vai specializētos treniņos.
Komandas ar augstu psiholoģiskās drošības līmeni raksturo darbinieki, kuri nebaidās teikt, ko domā, jūt un par ko iestājas. Šādās komandās darbinieku starpā valda augsts savstarpējās cieņas līmenis. Tīmbildinga vingrinājumi, kas veicina personīgo attīstību, bet ir pietiekami vienkārši, lai būtu pieejami visiem komandas dalībniekiem (piemēram, izejot no fiziskās sagatavotības līmeņa) ir labs starta punkts pamata drošības sajūtas radīšanai.
Liec uzsvaru uz saliedētību, vīzijas skaidrību un mērķiem, kuriem dodaties pretī caur atvērtu komunikāciju un dalīšanos ar atsauksmēm. Panākumu atzīmēšana neatkarīgi no to mēroga ir vienkāršs veids, kādā stiprināt komandas garu. 
Cieņpilna sadarbība ceļā uz skaidri definētiem mērķiem, savstarpēja uzticība, un komandas dalībnieku drošība savās lomās, ir labs pamats efektīvai komandas darbībai.
Pārliecinies, ka jebkurš komandas loceklis jūtas piederīgs, uzklausīts un pamanīts. Ne katrai komandai ir nepieciešams skaidri izdalīts līderis, bet, ja pazīmes liecina par pretējo, izvirzi piemērotu līderi. Piederības sajūta ir viena no cilvēka spēcīgākajām dziņām. Komandas saliedētība balstās tieši uz spēcīgu individuālās piederības sajūtu.
Efektīvu komandu raksturo darbinieki, kuri paļaujas viens uz otru, darbojas ceļā uz kopīgiem mērķiem, kā arī dala pienākuma sajūtu attiecībā pret darbu, savu lomu komandā, un personīgo pienesumu.
Darba grupā katrs tās dalībnieks ir neatkarīgs un nes tikai individuālo atbildību. Tikmēr komandas ietvaros, dalībnieku starpā valda dziļa sadarbība, kā arī dalīta atbildības sajūta pret veicamo uzdevumu un izaicinājumu pārvarēšanu. 

Saņem ziņas un iedvesmu pa taisno savā pastkastē

Pieraksties mūsu jaunumu vēstulei un saņem īpašus piedāvājumus un padomus, kā uzlabot darba vidi sev un saviem darbiniekiem. Tas ir pilnīgi bez maksas, un tu vari atrakstīties jebkurā laikā.
Lūdzu uzgaidi...

*Pierakstoties jaunumiem, tu piekrīti mūsu privātuma politikai.