Efektivitāte un drošība ražošanā – iepazīsti 5S metodi

Efektivitāte un drošība ražošanā – iepazīsti 5S metodi

Drošāka, ātrāka un rentablāka ražošana – vai tas ir iespējams? Japāņa Taiči Ohno izstrādātā Toyota stratēģija pēckara periodā izraisīja nozīmīgas pārmaiņas mašīnbūves nozarē. Mūsdienās šo stratēģiju iespējams pielāgot ne vien lielām organizācijām, bet arī vietējai ražošanai un pat personīga darbagalda sakārtošanai. Uzzini, kā izmantot 5S metodi, lai izprastu procesu būtību un gūtu panākumus!

Sieviete kārto darba piederumus darbnīcā

Ko apzīmē 5S?

5S metode sastāv no pieciem soļiem, ko var viegli atcerēties. Katrs "S" apzīmē noteiktu soli no oriģinālajiem japāņu terminiem:

Seiri - Kārtot
Seiton - Sistematizēt
Seisō - Tīrīt
Seiketsu - Standartizēt
Shitsuke - Izveidot ieradumu

Šī metode ir vienkārša, bet efektīva, palīdzot radīt drošāku un produktīvāku darba vidi.

5S metodes pamatprincipi

Kārtot: izņem no darba vietas nevajadzīgās lietas
Atbrīvojies no visa liekā. Tie var būt instrumenti vai aprīkojums darba vietā, kas nekad netiek lietots un tāpēc aizņem nevajadzīgu vietu, vai nolietoti rīki, kas ir jānomaina. Kvalitatīvs un piemērots inventārs palīdz samazināt laiku, kas tiek tērēts priekšmetu meklēšanai, un novērš lietošanas neērtības un riskus, kas var izraisīt negadījumus. Tādējādi uzlabojas darba efektivitāte un drošība.

Sistematizē: sakārto lietas tā, lai tās būtu viegli pieejamas un atrodamas
Organizē savas lietas loģiskā un viegli saprotamā sistēmā, ko ir vienkārši uzturēt. Tas var ietvert plauktu un paliktņu marķēšanu katram instrumentam vai darbstaciju sakārtošanu efektīvākā secībā. Svarīgi ir tas, ka nevajadzētu tērēt lieku laiku, meklējot vai gaidot aprīkojumu. Tādā veidā tiek nodrošināta plūstoša un produktīva darba vide.

Tīri: regulāri tīri darba vietu
Nodrošini, lai darba vieta un tās aprīkojums būtu tīri un sakopti. Piemēram, pievērs uzmanību tam, ko atstāj darba vietā nākamajai maiņai. Regulāra tīrīšana ļauj ne tikai uzturēt kārtību, bet arī laikus pamanīt nepieciešamos uzlabojumus, piemēram, nolietotus instrumentus vai salauztas iekārtas.

Standartizē: izveido rutīnas un grafikus darba vietas kārtošanai un tīrīšanai
Novērtē rezultātus, izmantojot veidnes un protokolus, kas palīdzēs ievērot standartus. Tas ir svarīgi, lai nepārtraukti izsekotu progresu un sasniegtu izvirzītos mērķus. Šajā procesā, iespējams, atklāsi, ka esošā sistematizācija nedarbojas kā iecerēts, un būs nepieciešami pielāgojumi.

Izveido ieradumu: saglabā un uzlabo standartus, nepārtraukti veicot iepriekšējās darbības
Mērķis ir izveidot efektīvus darba procesus, nodrošinot, ka protokoli un grafiki tiek precīzi ievēroti. Šajā posmā vari identificēt, kas nepieciešams, lai optimizētu darba plūsmu. Tā var būt, piemēram, papildus personāla apmācība, uzraudzība vai regulāra atgriezeniskās saites sniegšana. Saprotot šos elementus, ir iespējams pilnveidot procesus un sasniegt augstāku produktivitāti.

Kā 5S kļuva par produktivitātes rīku

5S metode radās Japānā kā daļa no Toyota ražošanas sistēmas (TPS). Taiči Ohno, kurš tajā laikā bija atbildīgs par Toyota ražošanu, izstrādāja šo stratēģiju ar mērķi novērst ražošanas atkritumus. 5S metode, līdzīgi kā TPS, koncentrējas uz efektivitāti un struktūru, akcentējot rezultātu sasniegšanu un nepārtrauktu uzlabošanos. Tā cieši saistās ar Lean Management principiem, veicinot plūstošu un produktīvu darba vidi.

Mazākas izmaksas, līdzvērtīga kvalitāte

5S metode veido pamatu rutīnai, kas var ievērojami paaugstināt uzņēmējdarbības efektivitāti visos līmeņos. Atbrīvojoties no nevajadzīgā, tiek radīts vairāk laika un iespēju koncentrēties uz būtisko, kas ļauj darbplūsmai kļūt produktīvākai. Mērķis ir pastāvīgi sasniegt izcilus rezultātus gan ražošanas procesā, gan darbu efektivitātē. Tomēr jāatzīmē, ka 5S ir ilgtermiņa stratēģija, un maksimālais efekts nevar tikt sasniegts uzreiz. Tā prasa laiku un konsekvenci, lai pilnībā izbaudītu visas priekšrocības.

Kolēģes ražošanas telpās izskata protokolu
Darbinieki strādā iepakošanas nodaļā
Dabinieks ņem instrumentu no instrumentu paneļa

Efektīvs veids, kā novērst riskus

5S metode ir ne tikai efektīvs instruments kārtības ieviešanai darba vietā, bet arī būtisks elements drošības uzlabošanai. Skaidri marķējumi, zīmes un strukturēts noliktavas plauktu izkārtojums palīdz samazināt laiku, kas tiek tērēts, meklējot trūkstošus priekšmetus. Turklāt regulāri pārbaudot mašīnas un instrumentus, ir iespējams laikus atklāt defektus, kas citkārt varētu novest pie negadījumiem.

Efektīvs veids, kā paaugstināt darba produktivitāti

Efektivitātes uzlabošana ietver arī laika optimizāciju, kas tiek pavadīts, izņemot lietas, sasniedzot instrumentus vai gaidot savu kārtu. Analizējot biežāk izmantoto instrumentu atrašanās vietu, materiālu patēriņu ražošanas procesā un iespējamo otrreizējo pārstrādi, var ātri identificēt jomas, kur ir nepieciešami uzlabojumi. 

Piemēram, spageti diagrammas izmantošana var būt ļoti noderīga: katrs komandas dalībnieks atzīmē, kā viņi pārvietojas darba vietas izkārtojumā. Rezultāti var atklāt, ka nepieciešama lielāka telpa šķirošanas stacijām, lai samazinātu materiālu transportēšanas laiku, vai arī ir nepieciešamība izvietot metāla skapjus un pārvietojamos instrumentu paneļus lielākā skaitā efektīvākai instrumentu organizācijai.

Sapulcē visu komandu kopā, lai apspriestu un izvērtētu, kā optimizēt gan darba vietu, gan darba procesus.

Stiprini labsajūtu darbā

Darbinieku apmierinātība ir labs 5S metodes ieviešanas rādītājs. Nekārtība rada drošības riskus un konflikta iespējas, ja kādam ir jāgaida, lai izmantotu mašīnu, vai arī viņš ir spiests meklēt instrumentu, ko kāds cits ir pazaudējis. Kopīga komandas iesaistīšanās produktivitātes uzlabošanā veicina vienotību un savstarpējo sapratni, palīdzot radīt pozitīvu un efektīvu darba vidi.

Neļauj 5S kļūt par individuāli pārvaldīto darbu

Lai veiksmīgi īstenotu 5S metodi, ir nepieciešams ne tikai efektīvs vadītājs, bet arī spēcīgs komandas darbs un savstarpēja cieņa. Ja visi ir informēti par kopīgajiem mērķiem, tas pozitīvi ietekmē biznesa kultūru. Darbiniekiem ir vislabākais ieskats par reālo situāciju, tāpēc ir būtiski viņus iesaistīt. 

Būtībā tas ir jautājums par vienošanos starp vadītājiem un darbiniekiem un savstarpēju sadarbību. Neviens nevēlas sākt savu dienu ar citas maiņas atstātā jucekļa satīrīšanu, kas ir vienkārši novēršams, uzturot darba vietu tīru un sakārtotu jau no paša sākuma.

Soli pa solim: 5S metodes ieviešana

1. Veic inventarizāciju, pārdomājot katra piederuma pēdējo izmantošanas reizi, tā lietošanas mērķi un biežumu. Izlem, vai tam jāpaliek – izmetot, pārstrādājot, pārvietot vai atdodot nevajadzīgo. Mazāk sīkrīku samazina neskaidrības. 

2. Novieto biežāk lietotos priekšmetus viegli pieejamās un skaidri marķētās vietās. Lietas, kuras lieto visvairāk, novieto tuvumā, lai izvairītos no gaidīšanas un nevajadzīgas pārvietošanās. Informācijai arī ir jābūt viegli pieejamai, piemēram, par pasūtījumiem vai rasējumiem. 

3. Regulāri tīri un veic aprīkojuma apkopi, dokumentējot, kā izskatās sakārtota darba vieta, piemēram, fotografējot.

4. Izmanto kontrolsarakstus, tīrīšanas grafikus un instrukcijas, lai nodrošinātu, ka visi zina savus pienākumus un laikus tos izpilda. Svarīgi ir, lai visi pieņem un ievēro jaunos standartus, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Regulāri pārbaudi darbplūsmu un dokumentē, kas strādā efektīvi un kas būtu jāuzlabo.

5. Saglabā, uzraugi un uzlabo rutīnas, kad atklājas problēmas. Izveido kopīgu ilgtermiņa plānu, kas nosaka, ko vēlaties sasniegt pēc viena, diviem vai pieciem gadiem. Elastība un pielāgošanās spēja palīdzēs uzturēt un attīstīt efektīvas darba sistēmas ilgtermiņā.

5S metodes sestais solis

Dažreiz 5S metodei tiek pievienots sestais "S", kas apzīmē drošību. Tas var ietvert regulāru potenciālo draudu un risku pārskatīšanu, kā arī personāla apmācību drošības procedūrās. Standartizētu kontrolsarakstu izmantošana šajos procesos palīdz izsekot, ka drošības pasākumi tiek ievēroti regulāri un efektīvi, tādējādi veicinot drošāku darba vidi.

Piemērojams ar citām stratēģijām

5S metode ir īpaši populāra ražošanas nozarē, taču to var kombinēt un pielietot dažādām darba metodēm. Tā var būt noderīga pat tādos nelielos uzdevumos kā galda sakārtošana vai neliela uzņēmuma vadīšana. Metodes vienkāršība ļauj to izmantot paralēli citām sistēmām un stratēģijām, piemēram, Kanban vai PGSA, radot fleksibilitāti un daudzpusību dažādās vidēs.

Kopsavilkums

5S metodi veido pieci soļi: kārtot, sistematizēt, tīrīt, standartizēt un izveidot ieradumu. Šie soļi kopā veicina drošību, kārtību un efektivitāti darba vietā. 5S var pielietot jebkurā organizācijā, neatkarīgi no tās lieluma, padarot to par efektīvu metodi gan darba produktivitātes, gan darba vides uzlabošanai. Tā ir saderīga ar citām stratēģijām un viegli ieviešama soli pa solim.

Darbinieki izvieto drošības marķējumu darbnīcā

Biežāk uzdotie jautājumi

5S metode palīdz samazināt resursu izšķērdēšanu, rada tīrāku un drošāku darba vidi, uzlabo organizāciju, samazina stresu un apjukumu, kā arī var uzlabot uzņēmuma piedāvāto produktu vai pakalpojumu kvalitāti.

Lai gūtu panākumus ar 5S metodi, ir nepieciešama disciplīna un ir jāievēro visi soļi. Laba komunikācija, vadība un zināšanas, kā arī rutīnas ievērošana ir būtiska rezultātu sasniegšanai.

5S metodes aizsācējs nav zināms, taču tā tika pielietota Toyota 20. gadsimtā kā daļa no uzņēmuma Lean Manufacturing stratēģijas.

7 izšķērdības ietver pārprodukciju, gaidīšanu, transportēšanu, pārmērīgas/izšķērdētas kustības, pārmērīgu apstrādi, pārmērīgu krājumu un bojātu produktu daudzumu.

Saņem palīdzību no mūsu interjera iekārtojuma ekspertiem

Mēs esam šeit, lai palīdzētu tev izveidot interjera dizaina risinājumu, kas ir pielāgots tavam uzņēmumam. Sazinies ar mums, ja tev ir jautājumi par auduma izvēli, vēlies smelties iedvesmu vai uzzināt, kuri produkti vislabāk atbilst tavām telpām.
Organizācijas veids
Apraksti savu pieprasījumuPielikums

Noklikšķinot "Sūtīt", es apstiprinu, ka esmu izlasījis privātuma politiku.

Saņem ziņas un iedvesmu pa taisno savā pastkastē

Pieraksties mūsu jaunumu vēstulei un saņem īpašus piedāvājumus un padomus, kā uzlabot darba vidi sev un saviem darbiniekiem. Tas ir pilnīgi bez maksas, un tu vari atrakstīties jebkurā laikā.
Lūdzu uzgaidi...

*Pierakstoties jaunumiem, tu piekrīti mūsu privātuma politikai.